
Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA |
SZKOLENIA: Dobra Praktyka Laboratoryjna
| GLP | ISO 17025 | ISO 15189 | Wymagania Dobrej Praktyki Laboratoryjnej |
Zasady Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (GLP/DPL) zostały określone w celu zapewnienia jakości, wiarygodności i porównywalności wyników badań dostarczanych przez laboratoria badawcze. Laboratoria postępujące zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej w dużej pracują zgodnie również z wymaganiami normy ISO 17025 i ISO 15189, dlatego zgodność z GLP może być pierwszym etapem do uzyskania akredytacji przez laboratorium.
Dobra Praktyka Laboratoryjna – szkolenia
Szkolenia z zakresu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej koncentrują się w szczególności na omówieniu następujących obszarów: walidacja metod badawczych, szacowanie niepewności pomiaru, wymagania techniczne normy ISO 17025, spójność pomiarowa, sterowanie jakością badań, karty kontrolne, kwalifikacja urządzeń. Szkolenia z powyższego zakresu znajdą Państwo w ofercie Biura Naukowo-Technicznego SIGMA.
Dobra Praktyka Laboratoryjna – wymagania szczegółowe
Oprócz udziału w szkoleniach poświęconych Dobrej Praktyce Laboratoryjnej, zachęcamy również do bezpośredniej analizy aktów prawnych regulujących wymagania GLP/DPL:
- Ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. Nr 63, poz. 322 z późn. zm.), w szczególności w art. 2 pkt 25, art. 13 ust. 1, art. 16, art. 17 i art. 87 ust. 3,
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie Dobrej Praktyki Laboratoryjnej i wykonywania badań zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 655)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie nadania statutu Biuru do spraw Substancji Chemicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1953), w szczególności w § 1 rozporządzenia oraz w § 3, § 7 załącznika do tego rozporządzenia,
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2012 r. w sprawie wysokości i sposobu wnoszenia opłat przez jednostki badawcze za kontrolę i weryfikację spełniania zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 723).
- Decyzja Rady 89/569/EWG z dnia 28 lipca 1989 r. o przyjęciu przez Europejską Wspólnotę Gospodarczą decyzji/zalecenia OECD w sprawie przestrzegania zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej
- Dyrektywa 2004/10/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie harmonizacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do stosowania zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej i weryfikacji jej stosowania na potrzeby badań substancji chemicznych.
- Rekomendacje OECD dotyczące monitorowania zgodności badań z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej wskazane w Dyrektywie 2004/9/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie kontroli i weryfikacji Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.
W powyższych dokumentach znajdziemy szczegółowe wymagania dotyczące: zasobów w laboratorium (organizacja i struktura laboratorium, kompetencje personelu, pomieszczenia i wyposażenie laboratorium), zasady prowadzenia badań (plany badań, procedury i instrukcje stanowiskowe, odpowiedzialność laborantów i kierowników badań), dokumentacji systemu zarządzania jakością (wydawanie dokumentów sprawozdania z badań, archiwizacja dokumentów), metody nadzoru nad jakością badań (sprawdzenia wewnętrzne, porównania wewnątrzlaboratoryjne, porównania międzylaboratoryjne, badania biegłości).
Poszukują Państwo szkoleń technicznych z zakresu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej? Zapraszamy do skorzystania z usług BNT SIGMA.
Dobra Praktyka Laboratoryjna - Szkolenia
WARSZTATY: Wymagania PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02

Forma szkolenia: NA MIEJSCU W LABORATORIUM lub WEBINAR lub OTWARTE
Walidacja metod badawczych

Forma szkolenia: NA MIEJSCU W LABORATORIUM lub WEBINAR lub OTWARTE
Program "3SIGMA" do zarządzania kartami kontrolnymi w laboratorium + szkolenie "Potwierdzanie ważności wyników badań"

Forma świadczenia usługi: OPROGRAMOWANIE + SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Program "3SIGMA" do zarządzania kartami kontrolnymi w laboratorium

Forma świadczenia usługi: OPROGRAMOWANIE
Potwierdzanie ważności wyników badań w laboratorium - karty kontrolne, badania biegłości, narzędzia statystyczne

Forma szkolenia: NA MIEJSCU W LABORATORIUM lub WEBINAR lub OTWARTE
Niepewność pomiaru - szacowanie niepewności metody badawczej, wyznaczanie niepewności etapu pobierania próbki, zasady decyzyjne w ocenie zgodności

Forma szkolenia: NA MIEJSCU W LABORATORIUM lub WEBINAR lub OTWARTE
IQ/ OQ/ PQ - kwalifikacja i testy odbiorowe urządzeń laboratoryjnych

Forma szkolenia: NA MIEJSCU W LABORATORIUM