Kontakt z nami

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA
ul. Jeżycka 44a/5, 60-865 Poznań
(61) 624 27 22  lub  530 309 030
 info@bnt-sigma.pl

NOWA FORMA SZKOLEŃ !

Szkolenia zdalne na zamówienie


SZKOLENIA "ZDALNE NA ZAMÓWIENIE"

Przez Internet  | Tylko dla Państwa firmy  |
Już od 1 uczestnika  |  Pewny termin  |

więcej informacji...

Pasteryzacja żywności

| Pasteryzacja produktów spożywczych | Przykłady żywności pasteryzowanej | Mapowanie temperatury w autoklawie | Walidacja pasteryzacji (penetracja ciepła) |

Pasteryzacja żywności jest procesem termicznego utrwalania żywności o pH poniżej 4,6, którego celem jest redukcja wegetatywnych form bakterii (patogennych i psujących żywność) oraz części przetrwalników bakterii psujących, które mogłyby znaleźć warunki wzrostu w produkcie i doprowadzić do jego zepsucia mikrobiologicznego. Pasteryzacja żywności prowadzona jest w temperaturach w zakresie 70-115°C, czyli w temperaturach niższych niż sterylizacja żywności. Warunkiem skuteczności tak prowadzonego procesu obróbki termicznej jest wykorzystanie właściwości produktu, przede wszystkim jego obniżonego pH i/lub podwyższonej kwasowości. To właśnie pH i kwasowość wyrobu wynikająca z obecności w nim kwasów organicznych (bez względu na ich rodzaj obecnych kwasów, zazwyczaj i tak przeliczanych na zawartość kwasu cytrynowego) determinują parametry temperatury i czasu konieczne do zastosowania w pasteryzacji żywności.

Proces pasteryzacji - temperatura pasteryzacji, czas pasteryzacji. Clostridium botulinum jest najbardziej termoopornym przetrwalnikiem produkującym śmiertelną toksynę, przy czym wzrost tych przetrwalników nie odbywa się w pH niższym niż 4,5. Bacillus cereus jest kolejnym drobnoustrojem istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa wyrobu, przy czym wrażliwy jest on na niskie pH wyrobu. Inne bakterie powodujące zatrucia pokarmowe m.in.  Listeria monocytogenes, Salmonella, Escherichia coli O175, Staphylococcusaureus, czy Campylobacter są wrażliwe nawet na bardzo łagodne procesy obróbki termicznej. Temperatura i czas pasteryzacji będą więc miały na celu dostarczenia takiej dawki ciepła, aby redukcji uległa duża grupa drobnoustrojów psujących, które to są wrażliwe na temperaturę, pH i kwasowość wyrobu w bardzo zróżnicowanym stopniu. Pasteryzacja żywności musi być więc zawsze brać pod uwagę właściwości produktu, projektowanie jej parametrów musi zawsze wiązać się z dokładną analizą składu i cech produktu. Warto zaznaczyć, że ewentualny wzrost pH żywności wskutek rozwoju drobnoustrojów psujących w wyrobie poddanym pasteryzacji, może doprowadzić do otwarcia możliwości wzrostu nie zabitego w procesie pasteryzacji C. botulinum – z tego względu ryzykowne jest podawania przykładowych parametrów pasteryzacji wyrobów, bez przyjrzenia się ich krytycznym właściwościom. Więcej na temat pasteryzacji żywności mogą dowiedzieć się Państwo podczas organizowanego przez nas szkolenia "Pasteryzacja i sterylizacja żywności w opakowaniu" oraz w trakcie wizyty technicznej w Państwa zakładzie. Pasteryzacja żywności – przykłady wyrobów: przetwory owocowe (dżemy, marmolady, soki), przetwory warzywne, dania gotowe (zupy, sosy).

 

Szkolenie: Pasteryzacja i sterylizacja wyrobów spożywczych w opakowaniu

Szkolenie: Pasteryzacja i sterylizacja wyrobów spożywczych w opakowaniu
Szkolenie: Pasteryzacja i sterylizacja wyrobów spożywczych w opakowaniu

Forma szkolenia:  NA MIEJSCU W PAŃSTWA FIRMIE

Cena brutto: 9 840,00 zł (netto: 8 000,00 zł )

Krok 4. Testy penetracji ciepła do wyrobu poddawanego procesowi pasteryzacji/ sterylizacji w autoklawie

Krok 4. Testy penetracji ciepła do wyrobu poddawanego procesowi pasteryzacji/ sterylizacji w autoklawie
Krok 4. Testy penetracji ciepła do wyrobu poddawanego procesowi pasteryzacji/ sterylizacji w autoklawie


Forma świadczenia usługi:  PRACA NA MIEJSCU U KLIENTA, PRACA ZDALNA

Cena brutto: 5 535,00 zł (netto: 4 500,00 zł )
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl